Choď na obsah Choď na menu
 


5. 3. 2016

Románsky kostol sv. Michala Archanjela v Dražovciach

Už z diaľky víta pocestných malebný kostolík – Kostol sv. Michala Archanjela v Dražovciach. Dominanta týčiaca sa na ostrohovitom výbežku Tribečského pohoria je viditeľná od nitrianskych rovín až po časť Považia. Mĺkvy svedok dávnych čias je románskou stavbou z polovice 11.st. V najstaršom období kostol vlastnil miestny šľachtic Dražej. Od tohto typicky slovanského mena je odvodený názov obce. Neskôr patrila pod nitrianske biskupstvo, spomína sa v Zoborskej listine z roku 1111 ako Drasei.

 

ddd1.jpg

 

Miesto, na ktorom kostolík stojí, je významnou archeologickou lokalitou. Bolo tu objavené slovanské hradisko aj s pohrebiskom. Hoci kostolík prešiel viacerými prestavbami, zachoval si svoje stredoveké čaro. Jednoloďová stavba s polkruhovou apsidou je charakterizovaná ako románska emporová kaplnka. Loď má rovný strop a na západnej strane poschodovú emporu. Fasády sú hladké, v strede priečelia je veža zakončená murovanou ihlanovou strechou. Jedna z najlepšie zachovaných románskych pamiatok Slovenska je zasvätená svätému Michalovi Archanjelovi. Pre kresťanov predstavuje symbol boja so zlom a nebezpečenstvom.

   

ddd2.jpg   ddd3.jpg

 

Stavba kostolíka a jeho umiestnenie vyvolávali v ľuďoch odpradávna záujem a posvätnú úctu. O tomto prekrásnom mieste koluje medzi miestnymi obyvateľmi viacero povestí. Traduje sa, že sa pred oltárom niekoľkokrát zjavila Panna Mária. Jej zjavenie podnietilo ľudí k oprave malého chrámu. V povestiach sa tiež rozpráva, že Dražovčania z vŕšku dolovali kameň, z ktorého tiekla krv. Bol od krvi preto, lebo ľudská vypočítavosť narušila miesto, ktoré si vybrali nebesá. Podľa legendy dal totiž kostolík vystavať kráľ Štefan na mieste, ktoré označil za Bohom stvorené.

 

ddd4.jpg

 

V poslednom období sa tu slávi liturgia čoraz častejšie. Každého, kto sem zavíta, očarí nielen zvláštna atmosféra jednoduchej stavby vládnuca i vo svätyni, ale aj prekrásny výhľad doďaleka. Idylické románske dielo čistých línií sa stalo obľúbeným symbolom Slovenska už na slovenských bankovkách. V súčasnosti jeho obraz na dvojeurovej známke putuje do poštových schránok na celom svete.

Zdroj: http://pokladyslovenska.sk/index.php/historia/145-romansky-kostol-sv-michala-archanjela-v-draovciach