Choď na obsah Choď na menu
 


28. 1. 2017

Ronnie O’Sullivan

V rubrike Osobnosti Vám predstavujem žijúcu a ešte stále aktívnu športovú legendu, tágový super talent, môjho najobľúbenejšieho snooker hráča, rebela a ikonu tohto športu, Ronnie O’Sullivana.

ro2.jpg
By DerHexer, Wikimedia Commons, CC-by-sa 4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38342983

ro1.pngRonnie O'Sullivan (* 5. december 1975, Anglicko) je profesionálny hráč snookeru. Pre svoju veľmi rýchlu hru si vyslúžil prezývku The Rocket (raketa). Mnohými hráčmi a fanúšikmi je O'Sullivan pre hru jedinečnej úrovne považovaný za najtalentovanejšieho hráča v histórii snookeru.

O'Sullivan začal budovať svoju kariéru pomerne skoro. Prvý century break zahral v desiatich rokoch a maximálny break 147 už v pätnástich, na profesionálnu dráhu prešiel v 16 rokoch. Ronnie O'Sullivan je vôbec najmladší víťaz bodovaného turnaja, keď vyhral turnaj UK Championship v sedemnástich rokoch. Okrem svojho talentu je Ronnie O'Sullivan známy aj pre výrazný temperament.

Narodil sa 5. decembra 1975 v Birminghame Ronniemu a Marii O'Sullivanovcom. Keď mal Ronnie O'Sullivan sedemnásť rokov, bol jeho otec odsúdený za vraždu, rok potom bola odsúdená aj jeho mama za daňové úniky. Pre tieto udalosti nebola kariéra Ronnieho O'Sullivana priamočiara, pričom prešiel kritickým obdobím, keď bol závislý od rôznych liekov, alkoholu a mäkkých drog. To sa prejavilo aj na jeho vtedajšej hre, kedy sa striedali dni, keď podával výborné výkony a dni, keď veľmi slabé. V roku 1998 neprešiel antidopingovým testom a bol mu odobratý titul z turnaja Irish Masters. V roku 2004 sa po profesionálnej stránke ujal Ronnieho O'Sullivana šesťnásobný majster sveta Ray Reardon — pod jeho vedením získal v roku 2004 svoj druhý majstrovský titul.

Ronnie O'Sullivan je držiteľom rekordu za najrýchlejší maximálny nábeh v histórii snookeru — na svetovom šampionáte 21. apríla 1997 ho dosiahol za 5 minút a 20 sekúnd v roku 1998 proti Pricovi. Z jeho všetkých trinástich maximálnych brejkov patrí päť ku najrýchlejším v histórii snookeru. V súčasnosti drží rekord v počte maximálnych nábehov. Ten ostatný zahral na UK Championship 4. decembra 2014 v 4. kole proti Matthew Selt-ovi. Zápas Vyhral 6:0.

Zdroj: Wikipédia

ro3.jpg
By DerHexer, Wikimedia Commons, CC-by-sa 4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19364211

oddelovnik-----600.jpg

O tomto najlepšom hráčovi snookeru sveta všetkých čias by sa dalo veľa písať. Pozrime sa však radšej v klipoch YouTube na jeho geniálnu hru, na jeho prístup k riešeniu neriešiteľných situácií na stole a na jeho elegantnú, rýchlu hru, kedy snooker vyzerá ako jednoduchá zábava. Kto snooker hral, ten však veľmi dobre vie, že to vôbec nie je jednoduché.

Ronnie O'Sullivan Fastest 147 in History - 5 minutes 20 seconds - 1997 World Championship

Ronnie O'Sullivan Bizarre 147 Break At World Open 2010 Against Mark King- (HQ)

Ronnie O'Sullivan AMAZING MAGICAL CLEARANCE !!! Incredible Snooker