Choď na obsah Choď na menu
 


19. 8. 2017

Marián Varga

Opustila nás rocková legenda ...

marianvarga.jpg
Autor: Martinoza – Vlastné dielo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3388568

 

Marián Varga (* 29. január 1947, Skalica, Slovensko - † 9. august 2017) bol slovenský hudobník a skladateľ.

Od šiestich rokov navštevoval Ľudovú školu umenia a paralelne bral súkromné hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. Neskôr sa stal žiakom bratislavského konzervatória, kde študoval klavír u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

Po troch rokoch, v roku 1967, konzervatórium opustil a onedlho sa stal členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvoňte, zvonky. Po nezhodách v skupine opustil aj Prúdy a založil prvú slovenskú artrockovú kapelu – Collegium Musicum.

Jej repertoár pozostávajúci prevažne z inštrumentálnych kompozícií zahŕňal okrem reinterpretácií tém z klasickej hudby (Haydn, Bartók, Stravinskij...) aj vlastné skladby s prvými náznakmi umeleckej postmoderny (napr. „Eufónia“ z albumu Konvergencie), ktorá je princípom jeho súčasnej tvorby.

Po zániku skupiny Collegium Musicum (1979) sa Marián Varga rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako jeden z prvých hudobníkov u nás sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore.

Priebežne sa venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov a skomponovali prvý rockový muzikál u nás - Cyrano z predmestia.

Prezident Andrej Kiska mu 13. januára 2015 udelil vyznamenanie Pribinov kríž druhej triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia. O 2 roky neskôr, v deň jeho narodenín 29. januára 2017, obdržal Marián Varga Krištáľové krídlo za celoživotné dielo.

Zdroj: Wikipédia

Niekoľko skladieb z You Tube:

Dokumenty -