Choď na obsah Choď na menu
 


12. 5. 2018

John Lennon a album Imagine

John Winston Lennon, neskôr John Ono Lennon, známy ako John Lennon (* 9. október 1940, Liverpool, Spojené kráľovstvo – † 8. december 1980, New York, USA), bol britský spevák, skladateľ a gitarista, zakladajúci člen skupiny The Beatles a úspešný sólový hudobník. Bol známy tiež ako výtvarník, herec, spisovateľ a politický aktivista.

Ako súčasť legendárnej skladateľskej dvojice Lennon-McCartney výrazne ovplyvnil vývoj modernej populárnej hudby. Je považovaný za jednu z hudobných ikon 20. storočia a jeho piesne ako "Imagine" a "Strawberry Fields Forever" sú často radené medzi najlepšie skladby storočia. V roku 2002 BBC uskutočnila prieskum s cieľom objaviť 100 najväčších Britov všetkých čias. Lennonovi britská verejnosť prisúdila ôsme miesto.

V roku 1971 vydal svoj najúspešnejší album Imagine. Titulná pieseň bola ďalšou protivojnovou a protináboženskou hymnou. V tom čase prechádzal Lennon „bielym“ obdobím (biele oblečenie, biely klavír, biela izba, atď.), čo zapadalo do koncepcie albumu. Jedna z piesní na albume, "How Do You Sleep?" (Ako sa ti spáva?), bola priamym útokom na McCartneyho. Zhodou okolností, na gitare v tejto piesni hral George Harrison.

V září 1971 vydal své druhé sólové album Imagine, které bylo více oceněno jak kritiky, tak i posluchači. Z alba pochází proslulá skladba "Imagine", ve které Lennon nabádá k životu v míru a bratrství, bez majetku, států a náboženství. Od různých lidí si vysloužil kritiku za to, že jako milionář zpívá o komunistických ideálech. Po vydání alba se Lennon se svou manželkou Yoko Ono odstěhoval z Tittenhurst Parku ve Spojeném království a natrvalo se spolu usadili v USA. Tam se Lennon věnoval více avantgardnímu umění, pití a politice než hudbě. 

John Lennon's Last live performance, filmed at the "Salute to Lew Grade" on April 18, 1975

Imagine je druhým sólovým albumom Johna Lennona, ktorý je zároveň jeho najpopulárnejším projektom. Album bol nahraný a vydaný v roku 1971. Skladby, ktoré tento album obsahuje sú jemnejšie ladené a menej avantgardné ako skladby jeho predošlého albumu, ktorý vydal pod názvom John Lennon/Plastic Ono Band. Podľa Lennonových vyjadrení pri tvorbe tohto albumu mu šlo o to, aby svoje myšlienky polial čokoládovou polevou, ktorá je zaujímavejšou pre širšie spektrum publika.

Základ albumu bol nahrávaný v Lennonovom domácom štúdiu (Ascot Sound Studios v Tittenhurst Park), niektoré dodatočné party boli dohrané v štúdiu Record Plant v New Yorku. Spoluproducentami albumu boli Phil Spector John Lennon a Yoko Ono. Pracovné materiály, ktoré vznikli počas nahrávania na ktorých je zdokumentovaný vývoj hudobných nápadov počas realizácie niektorých skladieb vyšiel na videu s názvom Gimme Some Truth: The Making of John Lennon's Imagine.

Titulná skladba albumu "Imagine" sa stala tzv. Signature songom Johna Lennona a jedným z najznámejších hudobných apelov pre prezentáciu myšlienky svetového mieru.

Populárnymi sú aj skladby "Jealous Guy" (skladba, ktorá vznikla v Indii už v roku 1968 pri nahrávaní albumu The Beatles po názvom "Child of Nature"), "Oh My Love" (kompozícia, ktorá vznikla v apolupráci s Yoko Ono), či meditatívna skladba "How?".

Album Imagine obsahuje aj rokenrolovo ladené skladby "Crippled Inside" a "It's So Hard", ako aj provokatívnu pieseň "Gimme Some Truth", ktorá vznikala so skupinou The Beatles ešte počas nahrávania albumu Let It Be. Pôvodne prvú (vinylovú) stranu albumu Imagine uzatvára kakofonickou zmesou tónov politický song "I Don't Wanna Be a Soldier Mama".

A new video taken from footage of John recording "Jealous Guy" in the studio at Tittenhurst Park Studios in June 1971, and the "Jealous Guy" driving and rowing sequences (filmed on 21 July 1971) used in John & Yoko's "Imagine" film.

Už v čase jeho prvého vydania v septembri a októbri 1971 bol album Imagine pozitívne prijatý hudobnou kritikou a stal sa svetovou jednotkou so stálym predajom. "Titulná skladba" dosiahla tretie miesto v rebríčkoch USA a v Spojenom kráľovstve sa dostala na prvú pozíciu. V roku 2000 vznikla pod dohľadom Yoko Ono remastrovaná reedícia tohto labumu.

V roku 2003 sa album Imagine v hodnotení časopisu Rolling Stone dostal na 76. miesto zoznamu 500 najlepších albumov všetkých čias. Zároveň bola z tohto albumu vytvorená zlatá remastrovaná kópia v štúdiu Mobile Fidelity Sound Lab.

JOHN LENNON LIVE IN NEW YORK CITY - IT'S SO HARD

Skladby na LP Imagine - 
Imagine – Crippled Inside - Jealous Guy – It's So Hard – I Don't Wanna Be a Soldier – Gimme Some Truth – Oh My Love – How Do You Sleep? – How? – Oh Yoko!

John Lennon - citáty:

  • Předtím, než byl Elvis, nebylo nic.
  • Nevím, co skončí dřív – jestli rock and roll nebo křesťanství.
  • Jsme dnes populárnější než Ježíš Kristus. (o skupině The Beatles v roce 1966)

Řekli o něm - Vladimír Mišík:
► Já byl vždycky spíš na blues, měl jsem radši Stones, ale jestli jsem měl někoho z Beatles rád, tak to byl právě John Lennon. Přišel mi z nich jako největší rocker, rebel, i jeho písničky jsem měl rád, taky skládal hodně bluesových věcí. 

Zdroje: Wikipédia, Wikipedie, Wikicitáty, YouTube