Choď na obsah Choď na menu
 


10. 7. 2018

Jim Morrison

Jim Morrison vlastným menom James Douglas Morrison (* 8. december 1943, Melbourne, Florida, USA – † 3. júl 1971, Paríž, Francúzsko) bol americký básnik a spevák skupiny The Doors. Je považovaný za jedného z najcharizmatickejších, najoriginálnejších frontmanov hudobnej skupiny ktorý svojim vystupovaním ovplyvnil životný štýl a správanie mnohých rockových hudobníkov. Bol aj autorom niekoľkých básnických zbierok, krátkeho dokumentárneho filmu a aj troch hudobných videoklipov („The Unknown Soldier“, „Moonlight Drive“, a „People are Strange“). Morrison zomrel v Paríži vo veku 27 rokov.

mmm001.jpg

Narodil sa v Melbourne na Floride v rodine írsko-škótskeho pôvodu, a to admirálovi vojenského námorníctva USA Georgeovi Stephen Morrisonovi a jeho manželke Clare Clarke. Mal dvoch mladších súrodencov: sestru Anne Robin (* 1947) a brata Andrewa Lee (* 1948).

Vzhľadom na otcovo povolanie sa rodina často sťahovala, na čo mnoho psychológov a Morrisonových biografov upozorňovalo ako na dôvod, kvôli ktorému sa Jim mohol cítiť vykorenený. Keďže George Morrison svoju rodinu kvôli práci často opúšťal, prvé roky života strávil Jim s matkou u starých rodičov v Georgii, kde život podliehal prísnym viktoriánskym pravidlám.

mmm003.jpg

Po vojne sa už kompletná rodina presťahovala do Washingtonu D.C., vzápätí na to do Albuquerque. Tu zažil Jim udalosť, na ktorú neskôr spomínal ako na ,,najdôležitejší okamih svojho života". Cestou po diaľnici do Santa Fe, narazila rodina na cestnú haváriu kamiónu a pueblových Indiánov, pričom pohľad jedného z nich utkvel v mysli Morrisona navždy. Sám neskôr tvrdil, že duša Indiána vstúpila do jeho tela.
Morrison strávil časť detstva v San Diegu v Kalifornii, kde začal roku 1958 navštevovať strednú školu Alameda High School v meste Alameda, ktorú neukončil. V júni 1961 nastúpil na George Washington High School v meste Alexandria v štáte Virgínia. Neskôr žil u starých rodičov v meste Clearwater na Floride, kde sa zapísal do Florida State University, kde hral aj v náborovom filme tejto školy.

V období strednej školy sa začala výrazne formovať Morrisonova excentrická povaha. Začal byť trúfalým a experimentovať s hranicou dovoleného i s hranicou spoločenských i ľudských konvencií. Jeho charakter sa formoval aj na základe veľkého vzťahu k literatúre a filozofii. Veľkými vzormi bol Nietzsche, či beatnickí autori ako Ferlinghetti. Jim Morrison bol tiež považovaný za veľmi bystrého a inteligentného žiaka, ktorý filozofov vedel pochopiť. Záujem mal aj o poéziu, ktorú sám písal a maľbu. Svoj záujem o film pretavil do štúdia na filmovej škole.

Po maturite nastúpil na University of California, Los Angeles (UCLA) na študijný odbor filmovej tvorby. Počas štúdia natočil dva krátke filmy, prvý z nich nazvaný First Love sa objavil na verejnosti v dokumente o filme, ktorý má názov Obscura. Na základe neúspechu svojho druhého filmu počas verejného školského premietania, Morrison školu opustil rok pred ukončením, cítiac sa ako nepochopený umelec. Počas študijných rokov však spoznal viacero študentov, vďaka ktorým neskôr vznikla legendárna skupina The Doors.

Jim Morrison a Ray Manzarek stáli pri vzniku americkej rockovej skupiny Doors v roku 1965 v Los Angeles Obsadenie:

  • Jim Morrison - spev,
  • Ray Manzarek - klávesy, spev,
  • Robbie Krieger - gitara, spev,
  • John Densmore - bicie, spev.

Meno skupiny sa odvolávalo na anglického básnika Williama Blakea (dvere medzi známym a neznámym) a spisovateľa Aldousa Huxleyho (brány vnímania). Skupina hľadala dvere do neznámeho a brány vnímania v drogách (meskalín, methedrin, LSD); v textoch sa objavovali motívy hrôzy, násilia, sexu, vzbury, zániku, smrti.

zleva: John Densmore, Robby Krieger, Ray Manzarek a Jim Morrison
mmm002.jpg

Skupina debutovala v Hollywoode v klube London Fog Club, prvé LP (The Doors) vydala počiatkom 1967. Doska im priniesla veľký úspech a ihneď ich včlenila do americkej rockovej špičky. Kriegerova skladba „Light My Fire“ vyšla v skrátenej verzii ako singel a získala 1. miesto v amerických rebríčkoch, ďalším hitom číslo jeden bol „Hello, I Love You“, zo záverečného obdobia uspel zvláštny titul „Riders On The Storm“. Vrchol úspechu dosiahla skupina okolo roku 1969 (koncert v Madison Square Garden v New York City za honorár 120 000 dolárov); LP dosahovali miliónových nákladov.

Vystúpenia skupiny boli v niektorých amerických štátoch zakazované pre agresivitu, obscénnosť a pod. (Liga pre slušnosť usporiadala 1969 proti Doors manifestáciu s 30 000 účastníkmi), čo skupine prinieslo v určitých vrstvách mládeže a v undergroundovom prostredí zvýšený rešpekt.

Skupina Doors patrila k najrozporuplnejším na rockovej scéne. Na jednej strane stály nezodpovedný prístup k životu, nedokonalosť hudobnej stránky prejavu, na druhej trvalý odpor k tzv. americkému spôsobu života, priekopnícke uplatnenie princípu epického divadla a iné. Dávno po svojom zániku sa Doors stali jednou z inšpirácií novej vlny.
 
-----

Pocházel z rodiny námořního důstojníka George Stephena Morrisona, což znamenalo neustále stěhování z místa na místo. Jim tak vyrůstal v Alexandrii ve státě Virginie, ve floridském Clearwateru, ve Washingtonu D.C., v Albuquerque v Novém Mexiku, v kalifornském Claremontu a mnoha dalších místech, přičemž otec trávíval spoustu času mimo domov. To znamenalo, že se s otcem dosti odcizil a jeho výchova tak připadla převážně matce (Clara). Oba jeho rodiče byli velice přísní a konzervativní a Morrison s nimi tedy nevycházel příliš dobře. V jednom z prvních interview dokonce tvrdil, že oba jeho rodiče jsou mrtví. Morrisonovi měli ještě dvě děti: Ann (o tři roky mladší než Jim) a Andrew (o šest let).

Jim odmaturoval roku 1961 na George Washington High School a roku 1964 začíná studovat na filmové fakultě v Los Angeles (UCLA). V létě roku 1965, aniž by se obtěžoval jít na promoci, UCLA s odřenýma ušima absolvoval a získal titul bakaláře - B.A.. Ten samý rok potkal Jim na Venice Beach v L. A. Raye Manzareka, bývalého spolužáka z UCLA. Tam se Rayovi svěřil, že skládá písňové texty a ten ho přesvědčil, ať nějaký zazpívá. Sedli si tedy do písku a Jim mu zarecitoval svůj text písně Moonlight Drive. Ray byl nadšený. Tento okamžik odstartoval myšlenku založení kapely The Doors, jejíž název měl Jim už dávno promyšlený (použil úryvek z psychedelických memoárů The Doors of Perception od Aldouse Huxleyho, kde použil citát básníka Williama Blakea: „If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite.“ („Kdyby dveře vnímání byly průzračné, člověk by uzřel vše, jak opravdu je, nekonečné.“) Čtveřici The Doors nakonec tvořili zpěvák a textař Jim Morrison, klávesista Ray Manzarek, kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.

Jim miloval poezii, hltal Kerouaca, Rimbauda, Sartra, Ginsberga, pročítal filosofii Friedricha Nietzscheho a denně si zapisoval své vlastní nápady a sny. Sám psal poezii, mezi jeho nejznámější sbírky patří The Lords, The New Creatures či An American Prayer. Většinu z nich vydal na vlastní náklady a jen ve velmi malém množství, které rozdal mezi své nejbližší. V jeho písňových i básnických textech se objevovaly motivy hrůzy, násilí, sexu, vzpoury, zániku a smrti. Na pódiu se po počáteční plachosti stal velice charismatickou osobností. Jeho vystoupení byla nezapomenutelným zážitkem - šplhal po oponách, chodil po okrajích jevišti stylem provazochodce, vrhal se po hlavě do davu, věřil, že rockový koncert je něco na způsob rituálu. Brzy si vytvořil početné zástupy fanoušků, kteří se chodili dívat, s čím se na ně Jim zase vytasí. Ten se na vystoupeních často objevoval opilý nebo sjetý, případně oboje a obecenstvo pravidelně přiváděl k šílenství neustálým zasahováním do rytmu hudby a průběhu koncertu, nespoutanou akrobacií a palebnou ofenzivou slovních narážek.

Jeho životní láskou a múzou byla Pamela Courson, které přezdíval „vesmírná družka“ a přestože měl během svého života spoustu milenek, k ní se vždycky vracel. Měl údajně poměr s Janis Joplin, zpěvačkou skupiny Velvet Underground Nico a dalšími. Dokonce měl čarodějnickou svatbu s šéfredaktorkou rockového časopisu a kněžkou kultu Wicca Patricií Kennealy.

Podobně jako mnoho dalších zpěváků té doby pil nadmíru alkohol a užíval všechny možné druhy drog - halucinogenní (mescalin, LSD a to v mnohem větší míře než u ostatních členů kapely), kokain a později i heroin. Známá byla taktéž i jeho obsese smrtí. Jeho způsob života inspiroval i několik dalších významných osobností (Iggy Pop). Jeho poznávacím znamením byly úzké kožené kalhoty, které se po jeho smrti staly ikonickým znakem jiných rockových skupin a rockových příznivců.

Byla s ním vedena řada soudních sporů o otcovství, byl mnohokráte zadržen za veřejné pohoršování, opilství či obscénní vystupování (Florida – 1963, New Haven – 1967, Las Vegas – 1968, Miami – 1969, Phoenix – 1969, Los Angeles – 1970). Pro mladé publikum se ale stal modlou, byl zvolen mužem s největším sex-appealem v anketě časopisu Rock 'n Roll.

Žil naplno. Časté koncertování a divoký život se podepsaly na jeho zdraví. Měl všeho dost, nechtěl být pouhým sexuálním symbolem. Přál si, aby lidé chodili na jejich koncerty poslouchat hudbu a texty a ne jen kvůli jeho osobě. Nechal si narůst vousy, přibral a začal se čím dál častěji objevovat s lahví whisky v ruce.

V roce 1971 se opět vrátil k Pamele a společně se rozhodli odjet na čas do Paříže. Odpočinout si po nahrání posledního společného alba The Doors L.A. Woman a soustředit se na psaní poezie.

V Paříži nakonec i zemřel. Byl nalezen mrtvý ve vaně svého pařížského bytu na Rue Beautreillis. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava. Hypotéza, že šlo o předávkování drogami, nebyla jednoznačně potvrzena. Někteří lidé však věří, že stále žije v ústraní se svou ženou Pamelou Courson, ale tato verze je velice nepravděpodobná, neboť Pamela zemřela tři roky po něm na předávkování drogami.

O jeho životě a skupině The Doors pojednává například kniha Jerryho Hopkinse a Daniela Sugermana Nikdo to tu nepřežije orig. No One Here Gets Out Alive poprvé vydaná v roce 1980.

---

The Doors (1991), A film by director Oliver Stone, starring Val Kilmer as Morrison and with cameos by Krieger and Densmore. Kilmer's performance was praised by some critics. Ray Manzarek, the Doors' keyboardist, harshly criticized Stone's portrayal of Morrison and noted that numerous events depicted in the movie were pure fiction. David Crosby on an album by CPR wrote and recorded a song about the movie with the lyric: "And I have seen that movie – and it wasn't like that."

náhrobek J. Morrisona v Paříži: KATA TON DAIMONA EAYTOY (Věren svému duchu)
mmm004.jpg
Autor: Percy – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7800927

Morrison's grave at Père Lachaise in August 2008, with the Greek inscription ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ
mmm005.jpg
By SuzanneGW - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22965414

Zdroje: Wikipedia (sk,cz,en), YouTube